Merhaba sayın ziyaretçi bu sayfada vajinismus problemiyle mücadelede rahatsızlığı tespit etmeni sağlayacak, tedavi yöntemleri içinde yanlış bilgi bilenlere doğrusunu sağlayacak, fiyatları ve tekniğimden detaylı anlatım ile bahsedeceğim. Ben Klinik Psikolog Asım EREN 20 seneden fazladır vajinismusa kalıcı çözümde psikolojik terapiler uygulamaktayım.

Partnerinizle heyecanla ön sevişme başlar ve herhangi şekilde sıkıntı olmaz ancak eşiniz cinsel ilişki sırasında penisini vajina girişi kısmına itmeye başladığında yani birleşme anı geldiğinde siz istemsiz olarak PC kaslarını istemsiz refleks olarak kasmanız sonucunda erkeğin organının içeri girememesi olarak tam birleşme sağlanamaz.

Aynı zamanda ilk gece korkusu olarakta adlandırılan rahatsızlık çiftlerin hayatında sorun olarak yer alır o kadar ki 10-15 yıllık evli çiftler vajinismus problemi yüzünden boşanabilmektedir. Bundan dolayı önce kadının sorunumu çözeceğim düşüncesi ve erkeğinde desteği ile cinsel terapi seansına başlanıp mutlu yaşamlarına devam edebilirler.

Vajinismus Nedir ve Sebepleri

Vajinismus kadınlarda görülen, aile ve sosyal çevre içerisinde yaşanılan olumsuz duygu, düşünce, kötü muamelelere maruz kalma sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Vajina hemen ön giriş kısımında yer alan pelvik taban kaslaırnı (aşk kası diye bilinir) istemsiz kasmanız sonucunda eşinizle cinsel birliktelik sağlayamazsınız.

Bu rahatsızlığı çoğunlukla hastalık olarak tanımlamamak gerek merkezimize gelen danışanlarımız psikoterpilerle merkezimizde başarıyı yakaladılar.

Fizyolojik olabilecek durumlarda öncelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı yönlendirerek jinekolojik muayeneden geçmelerini isteyerek uzmanının onayından sonra psikoterapiye devam ediyoruz.

Sorunu yaşayan çiftler sadece sorunu kadın temelli düşünmemelidir.

Kadının ve erkeğin ilişki sırasında erkek eş 1 dakikanın altında boşalma yaşıyorsa sorunu kadın değil sorun erkekte diye kabul edilmeli ve erkek adayın erken boşalma sorunu çözülmelidir.

Birleşmede erken boşalma ve başka sorunsa erkek organında sertleşme olmayabilir. Penisin sertleşememesi sonucuda erkek eşiyle birleşme yapamaz.

Erkekten dolayı kaynaklı sorunlar bu hastalığı göstermez bu problemler çözümünde erken boşalma tedavisi ve sertleşme tedavisi yapıldıktan sonra psikoterapilere devam edilmelidir.

Ağrılı ilişki problemide vajinusmus gibi sanılmaktadır. Ağrılı ilişkide kadın birliktelik sırasında acı hissetmesidir.

Ağrılı ilişkilerde kadının ve erkeğin organları tam birleşme gerçekleştirmektedir.

Ağrılı ilişkilerde öncelikle doğum uzmanına başvurulmalı ve kadının organının biyolojik muayenesinin yapılmasıyla kızlık zarı kontrol etme, olası hastalık ve bozuklukların tespit edilmiş olması gerekmektedir.

Vajinismus Nedenleri

vajinismusGenç kızların evlenmeden önce onlara bahsedilen veya yaşadığı olumsuz olay ve düşünceleri şöyle sıralayabilirim.

 • Acıyacak
 • Kanıyacak (Kızlık zarı)
 • Orası küçük
 • Orası temiz kirlenir veya kötü, pis dokunulmaz
 • Cinsel istismar
 • travmalar
 • Taciz
 • Tecavüz
 • Çocukluktan beri size dikte edilen erkekler kötüdür sizi kullanır sonra bırakır, aman dikkat et telkini
 • Çocukluk döneminde anne, baba ilişkisine şahit olup kötü düşündürmüş olabilir sana
 • Yaşadığınız çevrede cinsellik kötüdür algısı
 • Otoriter, baskıcı aile yapısı sonucu ruh sağlığı bozulması
 • Yanlış inanışlarınız
 • Sosyal çevrenin genç kızların olduğu ortamda ayıp, günah, kötü, çirkin tutumları gibi tonlarca bilgi eksikliği ve ilk gece korkularınızı da sayabiliriz.

Vajinismus Türleri:

Primer ve sekonder diye ikiye ayrılmaktadır. Primerde seviyede yaşayan kadınların daha önce hiç cinsellik yaşamadığı görülmüştür. Sekonderde ise danışan daha önce acılı, acısız veya keyifli keyifsiz cinsellik yaşamıştır bu sebepten problemler kendiliğinden ortaya çıkmayacağına göre bunun izinin sürülmesi ve çözüme kavuşturulması primary'a göre daha kolay olabilmektedir.

Vajinismus Seviyeleri:

En genel ayırt edimle seviyeleri aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

 1. Parmağını vajene sokabilme
 2. Kadın doğum uzmanında muayene sırasındaki tutum
 3. Travmalar öyküsü
 4. Kasılmaların yaygınlığı ve şiddeti
 5. Penis-vajen birleşmesi
 • SEVİYE-1: İlk seviyede hasta jinekolojik muayene olurken rahattır ve parmağını vajen içerisine sokabilmektedir ancak birleşme yaşayamaz.
 • SEVİYE-2: İkinci aşamada vajinismuslu danışan uzmanda muayene olurken rahat değildir ve vajinaya parmaklarıyla giriş yapamayıp vajen giriş bölgesinde kalırlar ve hali ile penis-vajen birleşmesi gerçekleştiremezler.
 • SEVİYE-3 : Üçüncü seviyede danışan doktor muayenesinde rahat değildir ve ilişki sırasında kasılmalar bütün vücudu etkilemez sadece vajen girişinde bulunan pelvik (Aşk kasları) etrafında kasılmalar olur.
 • SEVİYE-4: Bayan ilişki yaşanmaya başlayacağı zaman pelvik kaslarında ve sırtta yoğun şekilde istemsiz kasılmalar olup, endişe, korku, kalçada ve bacaklarda kapanma hareketi, ilişkiye girmede direnç ve geri çekilme vardır. Kadının cinsel ilişkiye girememesi rahatsızlığında sevişme sona erdirselerbile kasılmalar biraz daha devam eder. Hastalarımız doğum uzmanına muayene olabilir, ancak bu çok zor şekilde yapılır, muayene sırasında hiç rahat değildir, kalçasında jinekolojik muayene sırasındaki herhangi dokunma ile kasılmalar artarak devam eder. Hasta parmağıyla vajina girişini ve vajina içini kontrol edemez, sınırlı penis girişi deneyimini yaşamamıştır, dişi partner ilişki sırasında eşini iter ve kasılma yaşar.
 • SEVİYE-5: Tedavi sürecinde jinekolojik muayene olur iken bayan muayene olmayı kesin reddediyorsa, ne şekilde olursa olsun bilinci açık iken hiç muayene olamamışsa ve 4'deki durumlar var ise 5'inci seviye değerlendirilmesi gereken seviyedir.

Vajinismus Belirtileri

Rahatsızlık belirtileri 9-10 yıllık evli çiftler olsa bile olabilir ve eşler ön sevişmeyi dört dörtlük yaşayabilir, haz alabilir ancak penis, vajen birleşmesi anında bayan pelvik kaslarını aniden kasarak penisin içeri girmesini engeller, penis içeri giremediğinden dolayı orgazm tamamlanamaz.

Rahatsızlığın nedenleri geçmiş yaşamınızdaki kötü olayları ve yanlış inanışlarınız olarak genelleyebiliriz.

Rahatsızlık çoğunlukla fiziksel değildir, ameliyat, alltan muayene gerektirmez.

Ayrıca alkol tüketilip sarhoş olmak problemin çözümünde yeterli olmayabilir.

Vajinismus Egzersizleri

Sorunun tedavisi piyasada çokça tarif edilen parmak egzersizleri, mum setleriyle yapılan parmak egzersizi ve mum görevleri tamamlanabilir ancak egzersizlerini yapmalarına rağmen birleşme anında bayan kendini kasmaya devam edebilir.

Tedavi sürecinde düşüncedeki sorun düzeltilmeden sorun tedavi edilmez bundan dolayı terapilerde hastaların geçmiş yaşam hikayeleri iyice dinlenip danışanı o çıkmazdan kurtarılmalıdır. Bu sebeple hastalığı oluşturan psikolojik sorunlar çözüldükten sonra eşinizle uygun şekilde yapılması doğru olacaktır.

Bu psikolojik sorunla ilgili çiftler birbirini anlamalı, sorunu kabul etmeli, erkek, kadın sağlığı açısından problem çözümünde ekip halinde, uyum içinde çalışılmalıdır.

Kadının ve erkeğin birinin olumsuz yaklaşımı başarı oranını düşürmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Vajinismus ne demek?

Kadının vajina girişinde bulunan aşk kaslarını istem dışı kasması sonucu penisin vajene girişini engellemesi sonucu partneriyle beraber birleşme sağlanamamasıdır.

Genellikle danışanlarımız bu durumu eşimle ilişkiye giremiyorum diye söze başlarlar.

Kadınlarda isteksizlik nedir?

Yaşam içerisinde kadının ve erkeğin isteksizlik durumu vajinasmus rahatsızlığından ayrı değerlendirilmelidir. Kadında görülen disparoni ağrılı ilişki sonucu bayanın ilişkiden kaçınması tanımlanır.

Kadın ilişki sırasında, acı yaşıyorsa kadın hastalıkları doktoruna muayene olunup vajinanın ilişkiye girmekle ilgili uyumu kontrol edilmedilir.

Genç kızlık zamanında duyulan yanlış bilgi hariç kimi zaman isteksizlik erkek eşin aldatma sonucuda oluşmuş olabilir böyle durumda eşleriyle konuşmak üzere uzman psikologtan destek alınabilir.

Vajinismus için hangi doktora gitmeliyim?

İlişkiye giremiyorum hangi doktora gitmeliyimi bu soruda cevaplayacağım.

Psikolog, psikiyatrist, jinekolog gibi konusunda uzman hekimden tedavi alabilirsiniz. Vajinismusun çözümü için kurum veya kişi seçerken tedavisi aklınıza yatan doktor, psikolog, psikayatr, jinekolog, vajinismus merkezleri, SSK (devlet hastanesi) veya özel hastaneler seçebilirsiniz ve aklınıza yatmayan tedaviyi kabul etmemelisiniz.

Merkezimizde terapi alan danışanlarımızın teşekkür mektuplarının yer aldığı yorumları aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Türkiye'de rahatsızlık görülen illler

İnternetten yapılan son 5 yıllık arama sonuçlarına baktığımızda aşağıdaki il ve ilçelerde en çok internette arama yapıldığını gözlemlemekteyiz.

Liste görülme sıklığı en çok aranan ilden en az arama yapılan yere göre gitmektedir.

Kars, Kırşehir, Rize, Sakarya, Osmaniye, Tekirdağ, Kastamonu, Bolu, Batman, Erzincan, Karabük, Yalova, Van, Aydın, Diyarbakır, Ankara, Afyonkarahisar, Malatya, Antalya, Şırnak, İstanbul, Çankırı, Ordu, Eskişehir, Tokat, Adana, Samsun, Konya, Yozgat, Aksaray, Bilecik, Bartın, Trabzon, Giresun, Iğdır, İzmir, Hakkari, Sinop, Artvin, Çanakkale, Siirt, Denizli, Bursa, Niğde, Erzurum, Kocaeli, Balıkesir, Bingöl, Adıyaman, Sivas, Elazığ, Manisa, Muş, Zonguldak, Isparta, Gaziantep, Kayseri, Çorum, Kırıkkale, Nevşehir, Kırklareli, Kütahya, Gümüşhane, Şanlıurfa, Uşak, Düzce, Mersin, Ağrı, Muğla, Edirne, Burdur, Mardin, Amasya, Karaman, Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Bitlis, Tunceli, Bayburt listede yer almaktadır.

En çok sorun görülen yerler

Son 5 sene içerisinde internet en çok arama yapan yerlere göre Kars, Kırşehir, Rize, Sakarya, Osmaniye en çok aranan iller olurken en az Google'da arama yapılan illerimiz Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Bitlis, Tunceli, Bayburt'tur.

Sizde Google analitiks verilerine tıklayarak zaman aralığını daraltarak son 12 aylık veya 3 aylık sonuçları görebilirsiniz.

Rahatsızlık yaşıyanlara tavsiyeler

Lütfen yazılan çizilen her şeye inanmayınız.

İşin başka boyutu ise; bilmediğin, sana uymayan, aklına yatmayan her şeye karşı çıkacaksın… İnsan bilmediğinin düşmanıdır, şimdi siz klasik yöntemi uygulamaya alışmışsınız oysa başkası başka teknik uyguluyor ve o tekniği sizde yok, bu durumda kıskançlık duygusu ortaya çıkıyor ve başlıyorsunuz onun aleyhinde yazıp çizmeye. Maalesef kıskançlık duygusu mesleki çalışmaların önüne geçtiğinden karalama kampanyalarına maruz kalıyorsunuz.

Muhakkak her tekniğin dezavantajları vardır ama dezavantajının olması o tekniği kötü yapmaz ki eğer mantığınıza uymaz uygulamazsınız, maalesef ki bazı terapistler egolarının, enaniyetlerinin peşine takılmış “En iyisi benim, benden daha büyük yok, bu işi en iyi ben yaparım, başka kimse yapamaz” gibi egosunu tatmin etmeye çalışanlar, efendim ne münasebet, bu işin eğitimini alan herkes sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Bu sorunu çözerken terapistin yaptığı teknik öğretmek ve rehberlik etmektir oysa sorunu terapist değil çiftler çözer.

Piyasada da hemen hemen aynı teknikler uygulanıyor, yoğurt aynı yoğurt ama her terapistin yoğurt yeme şekli farklı. Her terapistin danışana yaklaşımı tarzı farklı olabilir, şimdi aynı malzemeyle değişik yemekler yapabilirsiniz. Örneğin; Tavuk yemekleri, yüzlerce değişik çeşidi var. Kimi baharatını bol koyar, kimi sebzesini, oranları değiştirdiğinizde değişik tat,koku veren tavuk yemekleri elde edersiniz.

Kimi uzman davranışçı terapiye ağırlık verir, kimi hipnoza, sonuç kendi yaptığını en iyi gören başkalarının yaptığını kötü gösterebiliyor ya da başkalarının sırtına basarak yükselmeye çalışabiliyor. Bu sorunun çözümünde kullanılacak terapi yöntemlerinde daha çok saygı ve empatiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Psikoterapiyi kiminle yapıldığı şeklinde sınıflandırırsak, kişilere bireysel terapi, çiftlere eş terapisi, ailelere aile terapisi, akrabalarla yapılıyorsa akraba terapisi, gruplara grup terapisi adını veririz yada psikoterapi tekniğiyle çalışma, birden fazla teknikle çalışma şeklinde de sınıflandırabiliriz.

En Başarı Yöntem

Kadının cinsel ilişkiye girememesi çok yönlü sorun olduğundan tek başına tek teknik çözümde başarılı olmamaktadır.

Bilişsel terapi, davranışçı terapi, bilişsel-davranışçı terapi, analitik yaklaşım, varoluşçu terapi, aile terapileri, hipnoz, eft, emdr, nlp, enerji teknikleri gibi onlarca tekniğin beraber kullanılması başarı şansını çok ama çok artırmaktadır.

Merkezimizde bütüncül, kombine özellikle Türkiye’de ve dünyada geçerli terapi tekniklerini uygulamaktayız.

Vajinismus Tedavisinde Kasları Genişletme Nedir?

Bu teknik biyoloji ve fizik ağırlıklıdır, uygulama ilişki sırasında fizik kurallarından faydalanılır, irade yada bilinçaltı bu teknikte önemli değildir, amacı penis-vajen buluşmasını, penetrasyonu sağlamaktır.

Bayan istem dışı kendini kasar ve kapatır, işte bu vajinismus sorunu tekniğinde vajen kasları doğal yöntemlerle genişletilir ve bayan kendini kassa bile vajen kasları açılır, sonuçta penisin girişine engel kalmaz ve penis rahatlıkla içeri girer, bu tekniğin kısa sürede başarılı olduğu hastalar vardır. Ama derinlerdeki korkuları boşaltamaz, başka dezavantajı ise penisle vajeni buluşma noktasına getiremeyen çiftlerde pek başarılı olmaz öncelik penis ve vajenin birleşme noktasına gelmesidir bu teknikte, kısa sürede sonuca götüren önemli tekniktir ve Vajinismus kesin çözüm için bu teknikle alınan hastaların % 70-75’i tek seansta sonuca ulaşabiliyor.

Ön görüşme ücreti ne kadar?

Sorun çok yönlü sorundur bunun içerisinde eşlerin dışında aile, sosyal çevre, geçmiş yaşanmışlıklar da yer almaktadır. Bundan dolayı seanslara başlamadan önce ilk görüşmeyi ücretsiz yapıyoruz.

Burada eşleri çift olarak dinliyoruz terapi almaya uygunsa 'terapi sözleşmesi' imzalayıp hemen istanbul veya kocaeli adresimizde kısa sürede çözüm terapilerine başlıyoruz.

TOP