Vajinismus Tedavisi

Merhaba sayın ziyaretçi bu sayfada vajinismus olup olmadığını tespit etmeni sağlayacak, belirtileri, türleri, seviyeleri, nasıl tedavi edileceği, yanlış bilinenleri, fiyatları ve tedavi tekniğimden bahsedeceğim. Ben Klinik Psikolog Asım EREN 20 seneden fazladır vajinismus tedavisi üzerine psikolojik terapiler uygulamaktayım.

Öncelikle şunu bilmeni isterim vajinismus kısa sürede kolayca çözülebilen çoğunlukla psikolojik kökenli rahatsızlıktır.

Problemin oluşumunda olumsuz düşüncelerin olabilir, geçmişte kötü olaylara maruz kalmış olabilirsin.

Bundan dolayı geçmiş dönem travmatik olaylar ve düşüncelerini düzeltebilme konusunda sana yardımcı olacağım.

vajinismusBazı olumsuz olay ve düşünceleri şöyle sıralayabilirim.

 • Acıyacak
 • Kanıyacak
 • Orası küçük
 • Orası temiz kirlenir veya kötü, pis dokunulmaz
 • Cinsel istismar
 • Taciz
 • Tecavüz
 • Çocukluktan beri size dikte edilen erkekler kötüdür sizi kullanır sonra bırakır, aman dikkat et telkini
 • Çocukluk döneminde anne, baba ilişkisine şahit olup kötü düşündürmüş olabilir sana
 • Yaşadığınız çevrede cinsellik kötüdür algısı
 • Otoriter, baskıcı aile yapısı
 • Sosyal çevre ayıp, günah, kötü, çirkin tutumları gibi tonlarca nedeni daha sayabilirim.

Şimdi vajinismus nedir tarif edeyim kadınlarda görülen, aile ve sosyal çevre içerisinde yaşanılan olumsuz duygu, düşünce, kötü muamelelere maruz kalma sonucu vajenin hemen girişinde yer alan aşk kaslarını (pelvik kası diye bilinir) istemsiz kasmanız sonucunda eşinizle cinsel birleşme sağlayamamanız olarak somutlaştırabiliriz.

Vajinismus yaşayan çiftler ön sevişmeyi dört dörtlük yaşayabilir, haz alabilir ancak penis, vajen birleşmesi anında kadın pelvik kaslarını aniden kasarak penisin içeri girmesini engeller, penisi içeri giremediği için orgazm tamamlanamaz.

Rahatsızlık çoğunlukla fiziksel değildir, ameliyat, genital bölge muayenesi gerektirmez.

Ayrıca alkol tüketilip sarhoş olunarakta kurtulma durumunuz zayıftır.

Piyasada çokça tarif edilen parmak egzersizleri, mum setleriyle yapılan tedavilerde parmak egzersizi ve mum görevleri tamamlanabilsede cinsel birleşme anında kadın kendini kasmaya devam edebilir.

Vajinismus'un kesin tedavisi için hastalığı oluşturan psikolojik sorunlar çözüldükten sonra eşinizle yapılması uygun olacaktır.

Bu psikolojik sorunla ilgili çiftler birbirini anlamalı, sorunu kabul etmeli, erkek, kadın olarak probleminin çözümün de ekip halinde, uyum içinde çalışılmalıdır.

Şimdi sana nasıl kalıcı vajinismus tedavisi uyguladığımı anlatacağım.

vajinismus tedavi yöntemleri

5 Aşamalı Vajinismus Çözümü

(Parmak Egzersizi Yok)

İstanbul Üsküdar, Pendik ve Kocaeli psikolojik terapi merkezleri ile size hizmet vermekteyim.

Merkezimize gelen danışanlara beş aşamada kişiye özel ve çifte özel terapi uygulayarak sonuca ulaştırıyoruz.

Merak etmeyin merkezde herhangi bir şekilde cinsel birleşme veya başka bir şey istemiyoruz.

Kişiye özel ve çifte özel bilgilendirme ve terapi yaparak ev ödevi şeklinde, kendi güvenli alanınızda ve kendinizi hazır hissetiğinizde çift olarak beraber yapıyorsunuz.

Tedavide uygulanan beş aşama aşağıdaki gibidir.

 • Aşama -1 : Çift veya Kişiye özel problem tespit
 • Aşama -2: Kişiye özel bilinç altı yapılandırma
 • Aşama -3: Çift ve kişiye özel tedavi
 • Aşama -4: Çift ve kişiye özel psikolojik danışmanlık
 • Aşama -5: Çift uyumu ve mutlu evlilik hayatı

1- ÇİFT VE KİŞİYE ÖZEL SORUN TESPİTİ

Sonumut vajinismus tedavi merkezi kadın ve çifte özel terapi uygulanmaktadır. Okuduğunuz makale, kitap ve konuştuğunuz diğer meslektaşlarımızda hep standart gibi düşünebilirsiniz.

Ancak sorun kadın temelli düşünülse de kimi zaman erkekteki ereksiyon sorunları, erken boşalma, anlayışsız ve aceleci eş probleminden dolayı erkek danışanda farkındalık oluşturup sorunun üstesinden gelinebiliyor.

Vajinismus tedavisi sürecinde öncelikle sorunun kaynağını tespit ediyoruz, yani sorununu oluşturan durum erkekten mi, kadından mı kaynaklanıyor. Kadın veya erkekten hangisinde durum var ise onun üzerinde çocukluk, gençlik, yetişkinlik dönemi, aile yapısı, sosyal çevresi üzerinde karşılıklı etkileşim halinde konuşarak, sorunu oluşturan duygu, düşünce, olayı tespit ediyoruz.

Aşağıdaki türleri, seviyelerindeki açıklamalara göre kendi türünüzü ve seviyenizi tespit edebilirsiniz ancak türleri, seviyeleri kliniğine geldiğinizde detaylıca tekrar değerlendirilecektir.

VAJİNİSMUS TÜRLERİ: Primer ve sekonder diye ikiye ayrılmaktadır. Primerde kadın daha önce hiç birleşme hiç yaşamamıştır. Sekonderde ise kadın daha önce acılı, acısız veya keyifli keyifsiz birleşme yaşamıştır bu sebepten problem kendiliğinden ortaya çıkmayacağına göre bunun izinin sürülmesi ve çözüme kavuşturulması primary'a göre daha kolay olabilmektedir.

VAJİNİSMUS SEVİYELERİ: En genel ayırt edimle seviyeleri aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

 1. Parmağını vajene sokabilme
 2. Kadın doğum uzmanında muayene sırasındaki tutum
 3. Cinsel travma öyküsü
 4. Kasılmaların yaygınlığı ve şiddeti
 5. Penis-vajen birleşmesi
 • SEVİYE-1: İlk seviyede kadın jinekolojik muayene olurken rahattır ve parmağını vajen içerisine sokabilmektedir ancak birleşme yaşayamaz.
 • SEVİYE-2: İkinci aşamada kadın, kadın doğum uzmanında muayene olurken rahat değildir ve vajinaya parmaklarıyla giriş yapamayıp vajen giriş bölgesinde kalırlar ve hali ile penis-vajen birleşmesi gerçekleştiremezler.
 • SEVİYE-3 : Bu seviyede sorun yaşayan bayan dokdor muayenesinde rahat değildir ve ilişki sırasında kasılmalar bütün vücudu etkilemez sadece vajen girişinde bulunan pelvik (Aşk kasları) etrafında kasılmalar olur.
 • SEVİYE-4: İlişki yaşanmaya başlayacağı zaman pelvik kaslarında ve sırtta yoğun şekilde istemsiz kasılmalar olup, endişe, korku, kalçada ve bacaklarda kapanma hareketi, ilişkiye direnç ve geri çekilme vardır. Bu kasılmalar sevişme sona erdirilse de veya vajinismus hastası sakinleşse de bir süre daha devam eder. Vajinismus hastalığı yaşayan kişi jinekolojik muayene olur, ancak bu çok zor bir şekilde yapılır, muayene sırasında hiç rahat değildir, kalçasında jinekolojik muayene sırasındaki herhangi bir dokunma ile kasılmalar artarak devam eder. Hasta parmağıyla vajina girişini ve vajina içini kontrol edemez, sınırlı penis girişi deneyimini yaşamamıştır, ilişki sırasında eşini iter ve kasılma yaşar.
 • SEVİYE-5: Hasta tedavi sürecince jinekolojik muayene olur iken muayene olmayı kesin olarak reddediyorsa, ne şekilde olursa olsun bilinci açık iken hiç muayene olamamışsa ve seviye 4 deki durumlar var ise 5 seviye değerlendirilmesi gereken seviyedir.

2- Çift ve Kişiye Özel Bilinç Altı Yapılandırma

İlişkiye girememe tedavisi sürecinde problem tespiti yapılarak kadın ve erkek'te duruma neden olan çocukluk, gençlik dönemindeki olumsuz ve kötü düşünceleri bilinç altı yapılandırma tekniğimiz ile farkında olmanızı ve olumsuz düşüncelerden bilinç altı yapılandırmayla sizi kalıcı olarak kurtarıyoruz.

3- Çift ve Kişiye Özel Vajinismus Tedavisi

İlişkiye girememe hastalığının farkında olan kadın ve erkek çifte öncelikle bilgilendiriyor devamında ev ödevleri ile sorun yaşayan çiftlerimizi mutlu birlikteliğe cinsel ilişkiye girememe tedavisiyle hazırlıyoruz.

KADINA ÖZEL TEDAVİ

Vajinismus tedavisinin en başında sorun tespiti yaptığımız kadın geçmiş yaşamındaki olumsuz duygu, düşünce, travmatik olaylar sonucu bedenine küsmüş, cinselliği ayıp, günah ve vajeni temiz veya pis olarak tanımladığından vücudu ile ilgili bilgi eksikliği yaşıyor olabilir.

Bu durumda olan kadınlara vajinismus tedavi sürecinde özel vücud, vajen bölgesi hakkında tanıma terapileri veriyoruz. Ağır vakalarda öncelikle kadının kendi bedenini fark etmesini, sonra eşinin bedenini fark etmesini, haz duygularının artırmasını sağlıyor, eşiyle uyum içinde birleşmelerini sağlıyoruz.

ERKEĞE ÖZEL TEDAVİ

Teşhisi konulan erkek eş sorununa ise erkekteki problemin geçmiş yaşam hikayesine göre çocukluk, gençlik, yetişkinlik dönemindeki olumsuz düşünceleri bilinç altı yapılandırma tekniği ile hasarlı bölgeyi onarıp ereksiyon sorunu veya erken boşalma gibi durumlar için terapiler uyguluyoruz.

Merkezimizde erkek danışana, eşi için nasıl davranacağı, problemi aşmada erkek olarak ona eşi ile birlik yapacağı pratik bilgileri veriyoruz.

4- Çift ve Kişiye Özel Psikolojik Danışmanlık

Cinsel ilişkiye giremeyen çiftler de ilerleyen süreçlerinde bahsetmedikleri ve sonradan ortaya çıkan yeni durumlar oluşabilir bu durumlarda telefon, e-posta, vajimus facebook sayfamız üzerinden veya Üsküdar'daki, Pendik'teki ve İzmit'teki vajinimus merkezleri aracılığıyla randevu alıp gelerek yeni durum hakkında psikolojik terapi veriyoruz.

5- Çift Uyumu ve Mutlu Evlilik

Eşiyle tam ilişkiye giremeyen çiftler de tek sefer birleşmenin olması çoğu zaman başarı değildir. Bizim tarafımızdan önemli olan çiftlerin uyum içinde ortak hazzı alarak cinselliği yaşamalarıdır.

Bu sebepten ilk cinsel birleşme deneyimini yaşadıktan sonra ilerleyen günlerde yaşadığı sorunlar, problemlerle ilgili danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Cinsel Oyun Temelli ve Çift Haz Uyumlu Vajinismus Tedavisi

Çiftler arasında en hızlı şekilde hastalığı aşmaları için klinik yerlerimizde psikoterapiyle, cinsel oyun terapilerini çiftlere öğretiyoruz.

Bu oyun terapilerini evlerine gittiklerinde, çiftler kendi güvenli ortamlarında uygun olunca yapıyorlar.

Zoraki bir ödev olarak değil cinselliğin başlaması ve zevk almalarını sağlayarak, kadının yeteri haz duygusu ve pelvik kaslarını doğru kontrolü ile acısız, ağrısız bir şekilde penis, vajen birleşmesini sağlamalarına çalışıyoruz.

Sık Sorulan Sorular

Vajinismus tedavisi için uzmanın tedavi yönetimine göre farklılık göstermektedir. İnternet araştırmalarında göreceğiniz parmak egzersizleri, vajinismus setleri, mem setleri ile vajinismus'u kendi kendine tedavi etmeye çalışabilirsiniz.

Jinekologlar alttan muayene ile kızlık zarı alımı gibi teknikler kullanabilir.

Psikaytırlar sakinleştirici gibi ilaçlar ile tedavi uygulayabilirler.

Aktarlardan doğal tedavi için sakinleştirici otlar talep edebilir, cinsel birleşme öncesi bitkileri kaynatıp içerek ilişkiye başlayabilirsiniz.

Yukarıda farklı tedavi şekillerini yazsakda vajinismus için bütünleşik terapiler hızlı sonuç verecektir. Tek başına uygulayacağınız teknikler sizi karamsarlığa itecektir.

Sonumut psikolojik hizmetler merkezi olarak vajinismus'a psikolojik tedavi sunuyoruz. Terapilerimizi 5 aşamada kadın, erkek, çift boyutunda geçmiş yaşam hikayeleri ile birlikte problemi oluşturan etmeni tespit edip kalıcı vajinismus tedavisi için psikoterapi yapıyoruz.

Psikolog olarak terapilerimizde ilaçsız olarak ve parmak egzersizi olmadan terapileri tamamlıyoruz.

 

Doğal tedavi yöntemleri olarak alkol almanız, aktardan bazı bitkilerle tedavi olabileceğiniz anlatılır.

Psikolog olarak öncelikle aklınıza yatmayan hiç bir şeyi denememenizi isterim. Vajinismus ücretleri maliyetli olduğu için kendi kendine evde tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Gerçek başarı için karı, koca olarak sorunu kabul etmeli bir psikolog eşliğinde sorunun kökeninde yatan sebep tespit edildikten sonra gerekli ise hipnozla tedavi dahil psikoterapiyle mutlu cinsel hayata kavuşabilirsiniz.

Doktora gitmeden tedavi ilişkinin ilk başında denenebilir çünkü kadınlar çocukluklarında beri erkekler kötüdür, acır, kanar gibi telkinlerle büyür bundan dolayı ilk gece cinsel ilişki sırasında çekinip korkabilir, erkek olarak anlayışla karşılamalı ön sevişmeleri uzun tutmalı ve kadın hazır olduğunda cinsel birleşme için denemeler yapılabilir.

Evlelilikte cinsel birleşme için çift olarak birbirinize şans verin, vajinismus'un üstesinden gelmek için ilk gece cinsel ilişki zamanından itibaren kendinize yeteri kadar zaman verin ayrıca sevişme sırasında kadının erkeğinin bedenini tanımasına izin vermelisiniz. İnsan bilmediğinin düşmanıdır, kadın erkeğin bedenini tanıyarak korkularını yenip kendisini daha rahat hissedebilecektir.

Defalarca denediniz ancak hala eşinizle tam cinsel birleşme sağlayamıyorum derseniz vajinismus merkezi ile terapilere başlayabilirsiniz.

Psikolog, psikayatr, jinekolog için vajinismus konusunda uzman bir hekimden tedavi alabilirsiniz. Kurum veya kişi seçerken tedavisi aklınıza yatan kişi veya hastaneler seçebilirsiniz.

Bu süreçte aklınıza yatmayan hiç bir tedaviyi kabul etmemelisiniz.

Merkezimizde terapi alan danışanlarımızın teşekkür mektuplarının yer aldığı yorumları aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

http://www.vajinismustedavimerkezi.org/vajinismusu-yenenler/

Vajinismus seansları çiftin durumuna göre 1 seanstada çözülebilir daha uzunda olabilir. Buradaki etmen sorunun sadece kadında olması, kadın, erkek ikisinide içeren sorunların olmasına göre değişkenlik göstermektedir.

Sonumut vajinismus merkezi olarak 3 seansta vajinismus'a çözüm sağlıyoruz. Ön görüşmelerimiz ücretsiz olmaktadır, tedavi için uygun şartları taşırsanız arkasından hemen seanslara başlanmaktadır.

Sonumut psikoterapi merkezi ile terapi alan danışanlarımızın örnek vaka incelemelerini okumak için burayı tıklayın.

Vajinismus tedavi yöntemleri olarak psikolog, psikiyatr ve jinekologlar aşağıdaki teknikleri kullanabilir.

 • Himenin alınması
 • Psikoterapi
 • Kegel egzersizleri
 • Solunum egzersizleri
 • Gevşeme egzersizleri
 • Botok uygulaması
 • Vajinal dilatörler

Vajinismus tedavi ücretleri uygulanan tekniğe göre, uzmanın tecrübesi, meslekteki uzun tecrübesine, sertifikalarına göre, devlet hastanelerinde veya SSK'da yapılması durumu fiyatı çok farklılaştırmaktadır.

SSK'lı iseniz devlet hastanelerinde psikolog, psikiyatr, jinekolog'a randevu alarak ücret ödemeden tedavi olabilirsiniz.

Sonumut vajinismus tedavi merkezi olarak bizim fiyatlarımız orta seviyededir, 20 yıllık deneyimimizle en kısa yoldan kalıcı olarak vajinismus tedavisi yapıyoruz.

Detaylı fiyat bilgisi almak için burayı tıklayın.

 

TOP