Vajinismus Tedavisi

Merhaba sayın ziyaretçi bu sayfada vajinismus olup olmadığını tespit etmeni sağlayacak, belirtileri, türleri, seviyeleri, nasıl tedavi edileceği, yanlış bilinenleri, fiyatları ve tedavi tekniğimden bahsedeceğim. Ben Klinik Psikolog Asım EREN 20 seneden fazladır vajinismus tedavisi üzerine psikolojik terapiler uygulamaktayım.

Öncelikle şunu bilmeni isterim vajinismus kısa sürede kolayca çözülebilen çoğunlukla psikolojik kökenli rahatsızlıktır.

Problemin oluşumunda olumsuz düşüncelerin olabilir, geçmişte kötü olaylara maruz kalmış olabilirsin.

Bundan dolayı geçmiş dönem olumsuz olaylar ve düşüncelerini düzeltebilmen konusunda sana yardımcı olacağım.

Vajinismus Nedenleri

vajinismusBazı olumsuz olay ve düşünceleri şöyle sıralayabilirim.

 • Acıyacak
 • Kanıyacak
 • Orası küçük
 • Orası temiz kirlenir veya kötü, pis dokunulmaz
 • Cinsel istismar
 • Taciz
 • Tecavüz
 • Çocukluktan beri size dikte edilen erkekler kötüdür sizi kullanır sonra bırakır, aman dikkat et telkini
 • Çocukluk döneminde anne, baba ilişkisine şahit olup kötü düşündürmüş olabilir sana
 • Yaşadığınız çevrede cinsellik kötüdür algısı
 • Otoriter, baskıcı aile yapısı
 • Sosyal çevre ayıp, günah, kötü, çirkin tutumları gibi tonlarca nedeni daha sayabilirim.

Vajinismus Nedir?

Şimdi vajinismusu tarif edeyim kadınlarda görülen, aile ve sosyal çevre içerisinde yaşanılan olumsuz duygu, düşünce, kötü muamelelere maruz kalma sonucu vajina hemen girişinde yer alan aşk kaslarını (pelvik kası diye bilinir) istemsiz kasmanız sonucunda eşinizle cinsel birleşme olmaması olarak somutlaştırabiliriz.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus yaşayan çiftler ön sevişmeyi dört dörtlük yaşayabilir, haz alabilir ancak penis, vajen birleşmesi anında kadın pelvik kaslarını aniden kasarak penisin içeri girmesini engeller, penisi içeri giremediği için orgazm tamamlanamaz.

Rahatsızlık çoğunlukla fiziksel değildir, ameliyat, alltan muayene gerektirmez.

Ayrıca alkol tüketilip sarhoş olarakta kurtulma durumunuz zayıftır.

Vajinismus Egzersizleri

Piyasada çokça tarif edilen parmak egzersizleri, mum setleriyle yapılan tedavilerde parmak egzersizi ve mum görevleri tamamlanabilir ancak cinsel birleşme anında kadın kendini kasmaya devam edebilir.

Vajinismus'un kesin tedavisi için hastalığı oluşturan psikolojik sorunlar çözüldükten sonra eşinizle yapılması uygun olacaktır.

Bu psikolojik sorunla ilgili çiftler birbirini anlamalı, sorunu kabul etmeli, erkek, kadın olarak probleminin çözümün de ekip halinde, uyum içinde çalışılmalıdır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şimdi sana nasıl kalıcı vajinismus tedavisi uyguladığımı anlatacağım.

5 Aşamalı Vajinismus Çözümü (Parmak Egzersizi Yok)

vajinismus tedavi yöntemleri

İstanbul Üsküdar, Pendik ve Kocaeli psikolojik terapi merkezleri ile size hizmet vermekteyim.

Merkezimize gelen danışanlara beş aşamada kişiye özel ve çifte özel terapi uygulayarak sonuca ulaştırıyoruz.

Merak etmeyin merkezde herhangi bir şekilde cinsel birleşme veya başka bir şey istemiyoruz.

Kişiye özel ve çifte özel bilgilendirme ve terapi yaparak ev ödevi şeklinde, kendi güvenli alanınızda ve kendiniz hazır olunca çift olarak beraber yapıyorsunuz.

Tedavide uygulanan beş aşama aşağıdaki gibidir.

 • Aşama -1 : Çift veya Kişiye özel problem tespit
 • Aşama -2: Kişiye özel bilinç altı yapılandırma
 • Aşama -3: Çift ve kişiye özel tedavi
 • Aşama -4: Çift ve kişiye özel psikolojik danışmanlık
 • Aşama -5: Çift uyumu ve mutlu evlilik hayatı

1- ÇİFT VE KİŞİYE ÖZEL VAJİNİSMUS SORUNU TESPİTİ

Sonumut vajinismus tedavi merkezi kadın ve çifte özel terapi uygulanmaktadır. Okuduğunuz makale, kitap ve konuştuğunuz diğer meslektaşlarımızda hep standart gibi düşünebilirsiniz.

Ancak sorun kadın temelli düşünülse de kimi zaman erkekteki ereksiyon sorunları, erken boşalma, anlayışsız, aceleci eş probleminden dolayı erkek danışana  özel terapi uygulanıp sorunun üstesinden gelinebiliyor.

Vajinismus tedavisi sürecinde öncelikle sorunun kaynağını tespit ediyoruz, yani sorununu oluşturan durum erkekten mi, kadından mı kaynaklanıyor. Kadın veya erkekten hangisinde durum var ise onun üzerinde çocukluk, gençlik, yetişkinlik dönemi, aile yapısı, sosyal çevresi üzerinde karşılıklı etkileşim halinde konuşarak, sorunu oluşturan duygu, düşünce, olayı tespit ediyoruz.

Aşağıdaki türleri, seviyelerindeki açıklamalara göre kendi türünüzü ve seviyenizi tespit edebilirsiniz ancak türleri, seviyeleri kliniğine geldiğinizde detaylıca tekrar değerlendirilecektir.

VAJİNİSMUS TÜRLERİ: Primer ve sekonder diye ikiye ayrılmaktadır. Primerde kadın daha önce hiç birleşme hiç yaşamamıştır. Sekonderde ise kadın daha önce acılı, acısız veya keyifli keyifsiz birleşme yaşamıştır bu sebepten problem kendiliğinden ortaya çıkmayacağına göre bunun izinin sürülmesi ve çözüme kavuşturulması primary'a göre daha kolay olabilmektedir.

VAJİNİSMUS SEVİYELERİ: En genel ayırt edimle seviyeleri aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

 1. Parmağını vajene sokabilme
 2. Kadın doğum uzmanında muayene sırasındaki tutum
 3. Cinsel travma öyküsü
 4. Kasılmaların yaygınlığı ve şiddeti
 5. Penis-vajen birleşmesi
 • SEVİYE-1: İlk seviyede kadın jinekolojik muayene olurken rahattır ve parmağını vajen içerisine sokabilmektedir ancak birleşme yaşayamaz.
 • SEVİYE-2: İkinci aşamada kadın, kadın doğum uzmanında muayene olurken rahat değildir ve vajinaya parmaklarıyla giriş yapamayıp vajen giriş bölgesinde kalırlar ve hali ile penis-vajen birleşmesi gerçekleştiremezler.
 • SEVİYE-3 : Bu seviyede sorun yaşayan bayan doktor muayenesinde rahat değildir ve ilişki sırasında kasılmalar bütün vücudu etkilemez sadece vajen girişinde bulunan pelvik (Aşk kasları) etrafında kasılmalar olur.
 • SEVİYE-4: İlişki yaşanmaya başlayacağı zaman pelvik kaslarında ve sırtta yoğun şekilde istemsiz kasılmalar olup, endişe, korku, kalçada ve bacaklarda kapanma hareketi, ilişkiye direnç ve geri çekilme vardır. Bu kasılmalar sevişme sona erdirilse de veya vajinismus hastası sakinleşse de bir süre daha devam eder. Vajinismus hastalığı yaşayan kişi jinekolojik muayene olur, ancak bu çok zor bir şekilde yapılır, muayene sırasında hiç rahat değildir, kalçasında jinekolojik muayene sırasındaki herhangi bir dokunma ile kasılmalar artarak devam eder. Hasta parmağıyla vajina girişini ve vajina içini kontrol edemez, sınırlı penis girişi deneyimini yaşamamıştır, ilişki sırasında eşini iter ve kasılma yaşar.
 • SEVİYE-5: Hasta tedavi sürecince jinekolojik muayene olur iken muayene olmayı kesin olarak reddediyorsa, ne şekilde olursa olsun bilinci açık iken hiç muayene olamamışsa ve seviye 4 deki durumlar var ise 5 seviye değerlendirilmesi gereken seviyedir.

2- Çift ve Kişiye Özel Bilinç Altı Yapılandırma

İlişkiye girememe tedavisi sürecinde problem tespiti yapılarak kadın ve erkek'te duruma neden olan çocukluk, gençlik dönemindeki olumsuz ve kötü düşünceleri bilinç altı yapılandırma tekniğimiz ile farkında olmanızı ve olumsuz düşüncelerden bilinç altı yapılandırmayla sizi kalıcı olarak kurtarıyoruz.

3- Çift ve Kişiye Özel Vajinismus Tedavisi

İlişkiye girememe hastalığının farkında olan kadın ve erkek çifte öncelikle bilgilendiriyor devamında ev ödevleri ile sorun yaşayan çiftlerimizi mutlu birlikteliğe cinsel ilişkiye girememe tedavisiyle hazırlıyoruz.

KADINA ÖZEL TEDAVİ

Vajinismus tedavisinin en başında sorun tespiti yaptığımız kadın geçmiş yaşamındaki olumsuz duygu, düşünce, kötü olaylar sonucu bedenine küsmüş, cinselliği ayıp, günah ve vajeni temiz veya pis olarak tanımladığından vücudu ile ilgili bilgi eksikliği yaşıyor olabilir.

Bu durumda olan kadınlara vajinismus tedavi sürecinde özel vücut, vajen bölgesi hakkında tanıma terapileri veriyoruz. Ağır vakalarda öncelikle kadının kendi bedenini fark etmesini, sonra eşinin bedenini fark etmesini, haz duygularının artırmasını sağlıyor, eşiyle uyum içinde birleşmelerini sağlıyoruz.

ERKEĞE ÖZEL TEDAVİ

Teşhisi konulan erkek eş sorununa ise erkekteki problemin geçmiş yaşam hikayesine göre çocukluk, gençlik, yetişkinlik dönemindeki olumsuz düşünceleri bilinç altı yapılandırma tekniği ile hasarlı bölgeyi onarıp ereksiyon sorunu veya erken boşalma gibi durumlar için terapiler uyguluyoruz.

Merkezimizde erkek danışana, eşi için nasıl davranacağı, problemi aşmada erkek olarak ona eşi ile birlik yapacağı pratik bilgileri veriyoruz.

4- Çift ve Kişiye Özel Psikolojik Danışmanlık

Cinsel ilişkiye giremeyen çiftler de ilerleyen süreçlerinde görülmeyen ve sonradan ortaya çıkan yeni durumlar oluşabilir bu durumlarda telefon, e-posta, vajinismus facebook sayfamız üzerinden veya Üsküdar, Pendik ve İzmit vajinismus merkezleri aracılığıyla randevu alıp gelerek yeni durum hakkında psikolojik terapi veriyoruz.

5- Çift Uyumu ve Mutlu Evlilik

Eşiyle tam ilişkiye giremeyen çiftler de tek sefer birleşmenin olması çoğu zaman başarı değildir. Bizim tarafımızdan önemli olan çiftlerin uyum içinde ortak hazzı alarak cinselliği yaşamalarıdır.

Bu sebepten ilk cinsel birleşme deneyimini yaşadıktan sonra ilerleyen günlerde yaşadığı sorunlar, problemlerle ilgili danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Cinsel Oyun Temelli ve Çift Haz Uyumlu Vajinismus Tedavisi

Çiftler arasında en hızlı şekilde hastalığı aşmaları için klinik yerlerimizde psikoterapiyle, cinsel oyun terapilerini çiftlere öğretiyoruz.

Bu oyun terapilerini evlerine gittiklerinde, çiftler kendi güvenli ortamlarında uygun olunca yapıyorlar.

Zoraki bir ödev olarak değil cinselliğin başlaması ve zevk almalarını sağlayarak, kadının yeteri haz duygusu ve pelvik kaslarını doğru kontrolü ile acısız, ağrısız bir şekilde penis, vajen birleşmesini sağlamalarına çalışıyoruz.

VAJİNİSMUS HAKKINDA SORULAR

Vajinismus ne demek?

Kadının vajina girişinde bulunan aşk kaslarını istem dışı olarak kasması sonucu penisin vajene girişini engellemesi sonucu partneriyle beraber  cinsel birleşme sağlanamaması olarak tanımlanır.

Genellikle danışanlarımız bu durumu eşimle cinsel ilişkiye giremiyorum diye söze başlarlar.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus tedavisi için uzmanın tedavi yönetimine göre farklılık göstermektedir. İnternet araştırmalarında göreceğiniz parmak egzersizleri, vajinismus setleriyle vajinismus'u kendi kendine tedavi etmeye çalışabilirsiniz.

Jinekologlar alttan muayene ile kızlık zarı alımı gibi teknikler kullanabilir.

Psikaytır sakinleştirici gibi ilaçlar ile tedavi uygulayabilirler.

Aktarlardan doğal tedavi için sakinleştirici otlar talep edebilir, cinsel birleşme öncesi bitkileri kaynatıp içerek ilişkiye başlayabilirsiniz.

Yukarıda farklı tedavi şekillerini yazsak da vajinismus için bütünleşik terapiler hızlı sonuç verecektir. Tek başına uygulayacağınız teknikler sizi karamsarlığa itecektir.

Sonumut psikolojik hizmetler merkezi olarak vajinismus'a psikolojik tedavi sunuyoruz. Terapilerimizi 5 aşamada kadın, erkek, çift boyutunda geçmiş yaşam hikayeleri ile birlikte problemi oluşturan etmeni tespit edip kalıcı vajinismus tedavisi için psikoterapi yapıyoruz.

Psikolog olarak terapilerimizde ilaçsız olarak ve parmak egzersizi olmadan terapileri tamamlıyoruz.

Doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Doğal tedavi yöntemleri olarak alkol almanız, aktardan bazı bitkilerle tedavi olabileceğiniz anlatılır.

Psikolog olarak öncelikle aklınıza yatmayan hiç bir şeyi denemeyin. Vajinismus ücretleri maliyetli olduğu için kendi kendine evde tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Gerçek başarı için karı, koca olarak sorunu kabul etmeli bir psikolog eşliğinde sorunun kökeninde yatan sebep tespit edildikten sonra gerekli ise hipnozla tedavi dahil psikoterapiyle mutlu cinsel hayata kavuşabilirsiniz.

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedir?

Cinsel isteksizlik vajinismus'tan ayrı değerlendirilmelidir.Cinsel isteksizlik disparoni ağrılı ilişki sonucu bayanın cinsel ilişkiden kaçınması olarakta tanımlanır.

Cinsel isteksizlik tedavisi kadın ilişkide ağrı, acı yaşıyorsa jinekologda muayene olunup fiziksel vajinanın cinsel ilişkiye uyumu hakkında kontrol edilmedilir.

Kimi zaman isteksizlik erkek eşin aldatma sonucuda oluşmuş olabilir böyle bir durumda bir uzman psikologtan destek alınabilir.

Vajinismus kendi kendine nasıl yenilir?
Doktora gitmeden tedavi ilişkinin ilk başında denenebilir çünkü kadınlar çocukluklarında beri erkekler kötüdür, acır, kanar gibi telkinlerle büyür bundan dolayı ilk gece cinsel ilişki sırasında çekinip korkabilir, erkek olarak anlayışla karşılamalı ön sevişmeleri uzun tutmalı ve kadın hazır olduğunda cinsel birleşme için denemeler yapılabilir.

Evlilikte cinsel birleşme için çift olarak birbirinize şans verin, vajinismus'un üstesinden gelmek için ilk gece cinsel ilişki zamanından itibaren kendinize yeteri kadar zaman verin ayrıca sevişme sırasında kadının erkeğinin bedenini tanımasına izin vermelisiniz. İnsan bilmediğinin düşmanıdır, kadın erkeğin bedenini tanıyarak korkularını yenip kendisini daha rahat hissedebilecektir.

Defalarca denediniz ancak hala eşinizle tam cinsel birleşme sağlayamıyorum derseniz vajinismus merkezi ile terapilere başlayabilirsiniz.

Vajinismus hangi doktora gitmeliyim?
İlişkiye giremiyorum hangi doktora gitmeliyimi bu soruda cevaplayacağım.

Psikolog, psikiyatrist, jinekolog için vajinismus konusunda uzman bir hekimden tedavi alabilirsiniz. Kurum veya kişi seçerken tedavisi aklınıza yatan doktor, psikolog, psikayatr, jinekolog, vajinismus merkezleri, SSK (devlet hastanesi) veya özel hastaneler seçebilirsiniz.

Bu süreçte aklınıza yatmayan hiç bir tedaviyi kabul etmemelisiniz.

Merkezimizde terapi alan danışanlarımızın teşekkür mektuplarının yer aldığı yorumları aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

http://www.vajinismustedavimerkezi.org/vajinismusu-yenenler/

Türkiye'de vajinismus hastalığı görülen illler hangileri?

İnternetten yapılan son 5 yıllık arama sonuçlarına baktığımızda aşağıdaki il ve ilçelerde en çok vajinismus problemi araştırması yapıldığını gözlemlemekteyiz.

Liste en çok aranan ilden en az arama yapılan yere göre gitmektedir.

Kars, Kırşehir, Rize, Sakarya, Osmaniye, Tekirdağ, Kastamonu, Bolu, Batman, Erzincan, Karabük, Yalova, Van, Aydın, Diyarbakır, Ankara, Afyonkarahisar, Malatya, Antalya, Şırnak, İstanbul, Çankırı, Ordu, Eskişehir, Tokat, Adana, Samsun, Konya, Yozgat, Aksaray, Bilecik, Bartın, Trabzon, Giresun, Iğdır, İzmir, Hakkari, Sinop, Artvin, Çanakkale, Siirt, Denizli, Bursa, Niğde, Erzurum, Kocaeli, Balıkesir, Bingöl, Adıyaman, Sivas, Elazığ, Manisa, Muş, Zonguldak, Isparta, Gaziantep, Kayseri, Çorum, Kırıkkale, Nevşehir, Kırklareli, Kütahya, Gümüşhane, Şanlıurfa, Uşak, Düzce, Mersin, Ağrı, Muğla, Edirne, Burdur, Mardin, Amasya, Karaman, Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Bitlis, Tunceli, Bayburt olarak listelenmiştir.

En çok vajinismus görülen yerler?

Son 5 sene içerisinde internet en çok arama yapan yerlere göre Kars, Kırşehir, Rize, Sakarya, Osmaniye en çok aranan iller olurken en az Google'da arama yapılan illerimiz Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Bitlis, Tunceli, Bayburt  olarak listelenmiştir.

Sizde Google analitiks verilerine tıklayarak zaman aralığını daraltarak son 12 aylık veya 3 aylık sonuçları görebilirsiniz.

Vajinismus ne kadar sürede tedavi edilir?
Vajinismus seansları çiftin durumuna göre 1 seansta da çözülebilir daha uzunda olabilir. Buradaki etmen sorunun sadece kadında olması, kadın, erkek ikisini içeren sorunların olmasına göre değişkenlik göstermektedir.

Sonumut psikoloji olarak 3 seansta vajinismus'a çözüm sağlıyoruz. Ön görüşmelerimiz ücretsiz olmaktadır, tedavi için uygun şartları taşırsanız arkasından hemen seanslara başlanmaktadır.

Sonumut psikoterapi merkezi ile terapi alan danışanlarımızın gerçek danışan hikayelerini okumak için burayı tıklayın.

Vajinismus tedavi yöntem ve teknikleri nelerdir?
Psikolog, psikiyatr ve jinekologlar aşağıdaki teknikleri kullanabilir.

 • Kızlık zarının alınması
 • Psikoterapi
 • Kegel egzersizleri
 • Solunum egzersizleri
 • Gevşeme egzersizleri
 • Dilatörler

Vajinismus tedavisi ücreti ne kadar?

Vajinismus tedavi ücretleri uygulanan tekniğe göre, uzmanın tecrübesi, meslekteki uzun tecrübesine, sertifikalarına göre, devlet hastanelerinde veya SSK'da yapılması durumu fiyatı çok farklılaştırmaktadır.

SSK güvenceniz varsa devlet hastanelerinde psikolog, psikiyatr, jinekolog'a randevu alarak ücret ödemeden tedavi olabilirsiniz.

Merkez olarak bizim fiyatlarımız orta seviyededir, 20 yıllık deneyimimizle en kısa yoldan kalıcı olarak vajinismus tedavisi yapıyoruz.

Detaylı fiyat bilgisi almak için burayı tıklayın.

Ön görüşme ücreti ne kadar?
Vajinismus çok yönlü bir sorundur bunun içerisinde eşlerin dışında aile, sosyal çevre, geçmiş yaşanmışlıklar da yer almaktadır. Bundan dolayı vajinismus seanslarına başlamadan önce ilk görüşmeyi ücretsiz olarak yapıyoruz.

Burada eşleri çift olarak dinliyoruz terapi almaya uygunsa 'terapi sözleşmesi' imzalayıp hemen vajinismus tedavisi sürecine başlıyoruz.

TOP